Czym jest Design Sprint i jak z niego korzystać?

W tym artykule dowiesz się skąd wziął się Design Sprint, z czego się składa, jak go zorganizować oraz pokażemy Ci przykład realizacji.

Design Sprint to zbiór metod specjalnie przygotowanych dla zespołów różnego rozmiaru zajmujących się projektowaniem UX. Pozwala on na rozwiązywanie problemów projektowych, testowanie oraz wymyślanie rozwiązań w 2-5 dni roboczych. Więc Czym jest Design Sprint i jak z niego korzystać?

Treochę historii na temat Google czyli kto to wymyśił?

Pomysł bazujący na sprincie pochodzi od Metodologi Agile. Idea Design Thinking została stworzona w IDEO oraz the d.school Stanford. Dzięki zespołowi UX od Google te dwa elementy zostały połączone ze sobą tworząć Design Sprint.

Metodologia ta zyskała bardzo dużą popularność w Google. Dzięki jej szerokiemu zasotsowań bardzo chętnie korzystają z niej startupy oraz firmy różnych rozmiarów.

Poniżej film promocyjny od google, pokazujący w skrócie jak to wygląda od kuchni.

Czym jest Design Sprint dla Uxable?

Design Sprint jest dla nas podstawowym sposobem na szybkie i konkretne zweryfikowanie projektu. Oraganizacja oraz realizacja Design Sprintu jest świetnym sposobem na rozpoczęcie długotrwałej wpsółpracy. Jest to świetny sposób na integrację wszyskich uczestników procesu projektowego.

Bardzo chętnie budujemy rozwiązania razem z klientem oraz jego pracownikami. Zbieranie wymagań, wspólna praca, wymiana doświadczeniami oraz wiedzą specjalnistyczną podczas Design Sprintu jest nieziemsko efektywna.

Jak wygląda przykładowy Design Sprint?

Przykładowy Design Sprint składa się z kliku etapów rozłożoncyh w czasie na parę dni. Osoba prowadząca Design Sprint dobiera zespół oraz wachlarz metod indywidualnie do każdego projektu. Seria spotkań i warsztatów z użyciem wybranych metod trwa od 2-5 dni.

Na warsztatch zespół przechodzi kolejno przez etapy:

  • Etap rozponania
  • Etap definicji projektu
  • Etap generowania pomysłów
  • Etap podejmowania decyzji projektowych
  • Etap prototypowania
  • Etap testowania rozwiązań

Każdy z etapów zawiera w sobie zestaw metod pozwalających osiągnąć wspólnie z zespołem zadany cel, rozwiąząć problem lub stworzyć prototyp.

Dzięki pracy zespołowej bardzo szybko można uzyskać różne punkty widzenia na każdym z etapów. Dzięki temu nie narażamy naszych użytkowników na złe rozwiązania, doświadczony zespół bazując na swoich doświadczeniach z użytkownikami jest w stanie na bardzo wczesnym etapie zasugerować bezpieczne, kreatywne oraz sprawdzone rozwiązania.

Jak wyglądał nasz Design Sprint podczas projektowania aplikacji food2.pl

Food2 to produkt dla firm kateringowych sprzedających kanapki. Przed rozpoczęściem sprintu zdefiniowaliśmy główne problemy jakie miał rozwiązać nasz produkt czyli:

Kiedy dostawca kanapek będzie w mojej firmie?
Dostawca nie ma wystarczającej ilości kanapek, które mnie interesują.
Nie wiem jakimi kanapkami są zainteresowani moi klienci.

Kolejno ustalamy co ma być rezultatem

Model biznesowy
Protoyp aplikacji przygotowany do testów

Bardzo ważnym elementem jest utrzymanie uwagi na konkretnych problemach tak aby każdy uczestnik sprintu był skupiony. Skakanie po tematach i znajdowanie kolejnych problemów nie jest dobrym kierunkiem prowadzenia sprintu. Dlatego skupilismy się na dwuch typach odbiorców produktów i byli to: Dostawca kanapek oraz klient

Jak wyglądało nasze przygotowanie zespołu?
Zespól składał się z 3 osób, byli to kolejno:

Project manager
Project Desinger w roli Sprin Mastera
Programista Frontend

Kolejnym krokiem było przygotowanie harmonogramu sprintu. Wybraliśmy potrzebne dla nas metody projektowe oraz rozłozyliśmy je w czasie.

Zobacz przykładowy harmonogram Design Sprintu

Nasz Design Sprint trwał 5 dni i składał się z 3 dni warsztatów. 2 dni zostały poświęcone na przygotowania oraz dokumentowanie rezulatatów.

Po 2 tygodniach pracy z informacjami jakie zdobyliśmy podczas Design Sprintu został wykonany prototyp hifi z użyciem Sketch oraz Invision, którego objaśnienie można zobaczyć tutaj:

Jeżeli lubisz mieć konkretne rozwiązanie po kliku dniach Design Sprintu, szybki feedback zespołu, wsparcie merytoryczne od specjalistów w projektowaniu aplikacji oraz stron internetowych zapraszamy do kontaktu. Zorganizujemy Design Sprint przygotowany specjalnie dla Ciebie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Design Sprint zobacz książkę Sprint Jake Knapp https://g.co/kgs/RgZpu9

Materiały do pobrania:
Pobierz Harmonogram Design Sprint
Lista zakupów Design Sprint – czyli co się przyda
Pobierz szablony dokumentów przydatnych przy Design Sprint

Leave a Reply